- Join UP!
- •Graikija
Ar Graikijoje brangu apsipirkti maisto prekių parduotuvėse, palyginti su Lietuvos kainomis?
Daugumoje Graikijos salų ir turistinių regionų kai kurios prekės brangesnės nei Lietuvoje, ypač importiniai produktai ir šviežios jūros gėrybės. Atokesnėse vietose kainos gali būti dar aukštesnės, nes prekes tenka gabenti keltais. Paprastesni vietiniai produktai (alyvuogės, daržovės) gali būti artimi lietuviškoms kainoms arba vos brangesni.
Kaip geriausia pirkti keltų bilietus tarp salų – iš anksto internetu ar vietoje uoste?
Jei keliaujate piko sezonu (liepa–rugpjūtis) arba planuojate tolimą maršrutą, geriau bilietus įsigyti iš anksto internetu. Taip užsitikrinsite vietą populiariuose reisuose. Pavasarį ar rudenį, kai srautai mažesni, galima bilietus nusipirkti vietoje uoste prieš pat išplaukiant, bet net ir tuomet patogiau pasitikrinti grafikus bei kainas iš anksto..
Kokios graikiškos tradicijos (pvz., siestos laikas) svarbios turistui planuojant dienos ritmą?
Be siestos, dar galima paminėti vakarienių vėlyvumą – graikai dažnai valgo vėlai vakare, tad 21–22 val. restoranuose yra pakilimo metas. Sekmadieniai Graikijoje gali būti ramesni, kai kurios parduotuvės uždaromos. Taip pat jie labai svetingi, todėl gali pakviesti prie stalo ar pasiūlyti paragauti vietinio vyno. Verta gerbti šias tradicijas ir prisiderinti prie jų dienotvarkės.
Ar Graikijoje gali kilti saugumo problemų demonstracijų ar streikų metu didmiesčiuose?
Atėnuose ar Salonikuose kartais pasitaiko streikų, demonstracijų, galinčių sutrikdyti viešojo transporto darbą arba laivų maršrutus. Paprastai tokie veiksmai iš anksto skelbiami žiniasklaidoje. Turistams patartina vengti protestų vietų, ypač jei demonstracijos vyksta šalia valstybinių pastatų. Bendrai Graikija saugi, o neramumai dažniausiai apsiriboja tam tikromis miesto vietomis.
Kokių istorinių objektų Graikijoje negalima praleisti (Akropolis, Delfai, Peloponesas)?
Akropolis Atėnuose – garsiausias, tačiau taip pat labai rekomenduojama aplankyti Delfus, senovinį Epidaurą, Mikėnus Peloponese. Olimpija Peloponeso vakaruose – senųjų olimpinių žaidynių lopšys. Salonikų regione rasite Bizantijos paveldo objektų, o Kretoje – Knoso rūmus, siejamus su Mino civilizacija. Šios vietos puikiai atskleidžia graikų istorijos įvairovę.
Ar Graikijos salose galima rasti aktyvių pramogų, pvz., nardymo, vandenlenčių sporto ar kalnų žygių?
Taip, dauguma salų (Kosas, Rodas, Korfu, Kreta) siūlo vandens sportą – nuo banglenčių iki kaitavimo. Kalnuotus takus galima rasti Kretos tarpekluose, pavyzdžiui, Samarijos tarpeklyje. Nardymo centrai veikia Rodo ar Zakinto salose, kur yra nardytojų maršrutai aplink uolas, povandenines urvas. Taigi rinktis yra iš ko, atsižvelgiant į salos geografiją ir infrastruktūrą.
Kokie vietiniai festivaliai ar tradicinės šventės vyksta Graikijoje vasaros sezono metu?
Vasarą Graikijoje gausu kultūrinių renginių: Atėnuose rengiami Epidaurus teatro festivaliai, salose – vietiniai muzikos ir šokių festivaliai (pvz., Kalamata Dance Festival). Be to, daugybė religinės kilmės švenčių, kuriose vyksta tradiciniai šokiai, vietinių gardumynų pristatymai. Didesniuose kurortuose dar vyksta šiuolaikinės muzikos vakarai atvirose erdvėse.
Kurie graikiški valgiai – be moussaka ar souvlaki – dar verti dėmesio gastronominėje kelionėje?
Verta paragauti gemista (orkaitėje keptos įdarytos daržovės), pastitsio (makaronų apkepas su bešameliu), avgolemono sriubos (vištienos sultinys su kiaušinių-citrinų padažu). Populiarūs įvairūs vietiniai sūriai, alyvuogės bei desertai, pavyzdžiui, loukoumades (mini spurgos su medumi). Kiekvienas regionas ar sala turi savo specifinių patiekalų.
Ar Graikijoje galima rasti autentiškų smulkių užeigų (tavernų), ne tik turistinių restoranų?
Taip, reikia tik paieškoti atokesnėse gatvelėse arba klausti vietinių rekomendacijų. Mažesnėse tavernose dažnai galėsite paragauti tikros naminės virtuvės, o kainos gali būti žemesnės nei centriniuose turistiniuose rajonuose. Patariama atkreipti dėmesį, kur valgo vietiniai – tai geras ženklas, kad pasiūla bus autentiška ir kokybiška.
Kokiais mėnesiais Graikijoje būna maloniausia temperatūra poilsiui prie jūros?
Populiariausias metas – nuo gegužės antros pusės iki rugsėjo. Birželio ir rugsėjo mėnesiais oras šiltas, bet mažiau žmonių. Liepos–rugpjūčio mėn. gali būti karšta (per 30 °C), o daugelyje salų tuo metu pučia meltemi vėjas, kuris gali suteikti gaivos arba, atvirkščiai, kelti bangavimą jūroje.
Ar verta vykti į Graikijos salas žiemą ir kokių orų galima tuomet tikėtis?
EU citizens can reside without time limits, but after 90 days you must register your address at the nearest police foreigners’ bureau and obtain a simple residence certificate (βεβαίωση εγγραφής). Bring passport, two photos and proof of health insurance.
Kur Graikijoje rekomenduojama ilsėtis šeimoms: ar yra salų ar regionų su geresne infrastruktūra vaikams?
Didesnės salos, pavyzdžiui, Kreta ar Rodas, turi daugiau viešbučių su vandens parkais, animatorių programomis. Tokių šeimai tinkančių kurortų rasite ir Chalkidikės pusiasalyje žemyninėje Graikijoje. Daugelyje vietų siūlomos diskotekos vaikams, vaikų meniu bei žaidimų aikštelės. Taip pat svarbu atsižvelgti į paplūdimių tipą (pvz., seklesni, smėlėti).
Ar Graikijos restoranuose nesudėtinga rasti patiekalų, tinkamų vaikams, ir ar siūloma speciali „kids menu“?
Dažniausiai vaikams patinka paprasti mėsos patiekalai, makaronai ar bulvytės, todėl tėvai randa jiems pritaikytų variantų bendrame meniu. Kai kurie restoranai turi specialius vaikų meniu, bet tai nėra universali praktika. Daugumoje vietų personalas paslaugus ir dažnai paruoš patiekalą pagal jūsų pageidavimus arba pasiūlys sumažintą porciją.
Kaip patogiausia keliauti tarp Graikijos salų: keltu, greitaeigiu laivu ar vietiniais lėktuvais?
Populiariausias būdas – keltai arba greitaeigiai katamaranai, jungiantys pagrindinius uostus. Jei atstumas didelis (pvz., tarp žemyninės Graikijos ir tolimų salų), galima rinktis vidinį skrydį. Vasarą reisų daugiau, tačiau bilietus verta užsisakyti iš anksto, ypač jei keliaujate piko metu. Greitaeigiai laivai brangesni, bet pasieksite salą greičiau.
Ar Graikijoje populiarūs nedideli šeimos valdomi pensijonai, ar dažniau renkamasi didelius viešbučius?
Saloje ar mažesniuose miesteliuose dažnai sutinkami šeimos valdomi svečių namai bei pensijonai, siūlantys jaukią atmosferą ir asmenišką aptarnavimą. Didžiuosiuose kurortuose ir žymiuose miestuose aptiksite daugiau stambių viešbučių grandinių. Ką pasirinkti, priklauso nuo jūsų lūkesčių, biudžeto ir norimo privatumo lygio.
Ar Lietuva, kaip ES narė, leidžia laisvai keliauti po Graikiją be vizos?
Taip, kadangi abi šalys priklauso ES ir Šengeno erdvei, Lietuvos piliečiai gali vykti į Graikiją be vizos. Pakanka galiojančio asmens tapatybės dokumento (ID kortelės arba paso). Kai kuriuos formalumus gali tekti atlikti, jei planuojate pasilikti ilgesnį laiką (pvz., gyventi ar dirbti), bet turistinėms kelionėms vizų nereikia.
Ar reikia specialių leidimų, jei ketinu pasilikti Graikijoje ilgiau nei 90 dienų?
Lietuvos piliečiai, kaip ES nariai, gali pasilikti kitose ES šalyse ilgesnį laiką, tačiau gali reikėti registracijos vietos savivaldybėje (vietinis registracijos numeris ar pan.), jei norite dirbti ar studijuoti. Dėl konkrečių taisyklių reikėtų kreiptis į Graikijos migracijos tarnybas ar ambasadą, nes skirtingi tikslai gali turėti skirtingus reikalavimus.