- Join UP!
- •Kipras
Kokios kainos Kipre lyginant su kitomis Viduržemio jūros salomis (apgyvendinimas, maistas)?
Kipre kainų lygis daug kur panašus kaip Graikijoje, Maltoje ar Pietų Ispanijoje. Populiariuose kurortuose viešbučiai gali būti brangesni sezono metu, o maitinimo kaina – vidutinė ar šiek tiek aukštesnė nei Lietuvoje. Kaip ir daug kur, pigiau apsipirkti vietos parduotuvėse, rinkose, o prabangesniuose restoranuose kainos bus gerokai didesnės.
Ar Kipre dažni suvenyrų turgeliai, kuriuose galima derėtis, ar kainos ten fiksuotos?
Didesniuose kurortuose, pavyzdžiui, Pafose, Aja Napoje, Larnakoje, rasite turgučių su suvenyrais (keramika, nėriniai, alyvuogių aliejus, vietiniai saldumynai). Derybų kultūra kiek mažiau paplitusi nei Turkijos turguose, bet bandyti galite. Didesnėse parduotuvėse kainos paprastai fiksuotos, o miestų centruose gali pasitaikyti vietų, kur pardavėjai pasirengę šiek tiek nusileisti.
Ar įmanoma laisvai kirsti sieną tarp pietų (Kipras) ir šiaurės (Turkijos kontroliuojamos) dalies?
Europos Sąjungos piliečiams leidžiama kirsti vadinamąją „žalią liniją“ keliuose oficialiuose perėjimo punktuose. Reikia turėti galiojantį asmens dokumentą. Automobilių nuomos draudimas dažnai galioja tik vienoje salos pusėje, tad reikėtų išsiaiškinti sąlygas. Sienos kirtimas pėsčiomis paprastai nesunkus, bet automobiliais kartais taikomi ribojimai dėl draudimo.
Kaip Kipre elgiamasi su automobilių nuoma kertant salos padalijimo liniją, ar galioja draudimas?
Dauguma nuomos bendrovių leidžia keliauti tik pietinėje dalyje. Jei planuojate vykti į šiaurinę Kiprą, reikės papildomo draudimo, kurį galima įsigyti pasienyje. Kai kurios įmonės apskritai uždraudžia išvykti iš jų nurodytos teritorijos. Būtinai pasiklauskite nuomos punkte dėl sąlygų, kad vėliau išvengtumėte galimų sankcijų ar draudimo negaliojimo.
Ar yra specialių renginių ar festivalių Kipre pavasarį bei rudenį, kuriuos būtų verta aplankyti?
Pavasarį vyksta gėlių festivaliai (Anthestiria) – gatvės papuoštos žiedais, žygiuoja eisena. Rudenį gali vykti vyno festivaliai, pavyzdžiui, Limasolyje organizuojamas tradicinis vyno renginys. Taip pat daugelyje miestų rengiamos kultūrinės šventės, mugės. Tiksli data gali kisti, tad pravartu pasidomėti konkrečiais metų planais, kad spėtumėte suderinti kelionę.
Ar Larnakoje ir kituose Kipro miestuose galima saugiai vaikščioti vėlai vakare?
Kipras apskritai laikomas gana saugia kryptimi. Didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Larnaka, Limasolis, Pafosas, paprastai ramu, bet rekomenduojama vengti apleistų rajonų ar tamsių nuošalių gatvių. Turistų zonose paprastai budi policija. Kaip ir visada, pasaugokite vertingus daiktus, o iš klubo grįžtant taksi dažnai yra patogesnis variantas.
Ar yra kokių nors kultūrinių subtilybių, susijusių su skirtingomis salos dalimis (pietine ir šiaurine)?
Pietinė dalis – oficiali Kipro Respublika, kur daugiausia graikų kilmės gyventojų, vyrauja graikų kalba ir kultūra. Šiaurėje – turkiška administracija, čia plačiai paplitusi turkų kalba, islamo tradicijos. Kultūriniu požiūriu dalys skiriasi architektūra, religinėmis šventėmis, virtuve. Reikėtų gerbti skirtingus papročius bei įstatymus abiejose pusėse..
Ką aplankyti Kipre, be populiariausių paplūdimių (gal istoriniai miestai, archeologinės vietovės)?
Galima nuvykti į Kourioną, antikinį miestą su gerai išlikusiu amfiteatru netoli Limasolio. Nikosija, salos sostinė, padalinta tarp pietinės ir šiaurinės dalies, turi turtingą senamiestį. Taip pat trokštantiems gamtos – Troodo kalnai su tradiciniais kaimeliais, vienuolynais ir vingiuotais keliais, kur galima pasimėgauti vietiniais vynais ar pamatyti senovinius freskas turinčių cerkvių.
Ar Kipre populiarios vandens pramogos, pavyzdžiui, nardymas ar vandens parkai šeimoms?
Didžiuosiuose kurortuose (Ayia Napa, Protaras, Limasolis) yra vandens parkų su čiuožyklomis, tinkančių visai šeimai. Nardymo centrai taip pat veikia, ypač netoli Larnakos, kur galima pamatyti garsųjį Zenobia laivo nuskendimo vietą. Taip pat siūlomi paviršinio nardymo turai, vandens sportas (banglentės, parasailingas). Pramogų infrastruktūra gana gerai išvystyta.
Kokie religiniai paminklai ar vienuolynai yra verti dėmesio (Troodo kalnų regione ar kitur)?
Troodo kalnuose išsidėstę keletas gražių vienuolynų, pavyzdžiui, Kykkos vienuolynas, garsėjantis puošniomis ikonomis ir freskomis. Taip pat verta pamatyti Šv. Jono katedrą Nikosijoje. Kai kurie kalnų kaimeliai turi senovines Bizantijos bažnyčias, įtrauktas į UNESCO sąrašą, pasižyminčias senoviškomis sienų tapybomis.
Kokie tradiciniai kipriečių valgiai (pvz., halloumi, souvlakia) yra populiariausi tarp keliautojų?
Halloumi sūris – tikras Kipro pasididžiavimas, dažnai kepamas ant grotelių. Souvlakia – marinuota mėsa ant iešmo, patiekiama su pitų duona, salotomis. Taip pat populiarūs keftedes (mėsos kukulaičiai), avienos patiekalai. Jūrų gėrybės taip pat mėgstamos pajūrio tavernose. Ragaujant vietinius valginius, patariama paragauti ir vietinės vynuogės skonio gėrimų.
Ar Kipre paplitusi meze kultūra ir kaip atrodo tradicinis meze stalas?
Taip, meze – svarbi Kipro gastronomijos dalis. Dažniausiai užsakoma įvairių mažų porcijų: humusas, tahini, tzatziki, halloumi, įvairios jūrų gėrybės, marinuotos daržovės, mėsos patiekalai. Stalas paprastai gausus, patiekalai atnešami palaipsniui, kad visi galėtų paragauti. Tai draugiškas valgymo būdas, skatinantis dalintis ir ragauti įvairovės.
Kuriuo metų laiku Kipre maloniausia temperatūra, kad būtų galima išvengti kaitros?
Patogiausia keliauti balandžio–gegužės mėn. arba rugsėjo–spalio pradžioje, kai oras maloniai šiltas (apie 25–30 °C), tačiau dar ne toks karštas kaip liepą ar rugpjūtį, kai termometro stulpelis gali kilti virš 35 °C. Tuo metu turistų ne tiek daug, viešbučių kainos palankesnės, o jūra jau/vėl šilta maudynėms.
Ar Kipre žiemos laikotarpiu būna vėsu ir lietinga, ar vis dėlto klimatas išlieka švelnus?
Žiemą Kipre temperatūra gali nukristi iki 15 °C dieną, o naktį dar vėsiau, ypač kalnuose. Gana dažnas lietus, tačiau klimatas vis tiek švelnesnis nei Šiaurės Europoje. Gruodžio–vasario mėn. turizmas sumažėja, dalis viešbučių nedirba, bet tie, kurie lieka atviri, siūlo žemesnes kainas. Sniego kartais pasitaiko Troodo kalnuose, kur net galima trumpai slidinėti.
Ar Kipre paplūdimiai tinkami vaikams (smėlis, negilus vanduo) ir ar kurortuose teikiamos vaikų priežiūros paslaugos?
Dauguma populiarių Kipro paplūdimių smėlėti, su lėkštu įbridimu, todėl tinka vaikams, pavyzdžiui, Aja Napos ar Protaraso paplūdimiai. Dalis viešbučių siūlo vaikų klubus, žaidimų aikšteles, kartais ir auklės paslaugą. Reikėtų pasidomėti konkretaus viešbučio pasiūla, nes ne visur infrastruktūra vienodai išplėtota.
Ar Kipre daug pramogų parkų, vandens čiuožyklų ar kitų šeimoms skirtų veiklų?
Taip, populiarių vandens parkų yra Aja Napoje (WaterWorld), Fasouri Watermania netoli Limasolio. Keliuose kurortuose rasite mini pramogų parkus su atrakcionais, žaidimų automatais. Didžiąją metų dalį dėl gero oro galima mėgautis lauko pramogomis. Vaikams patinka ir jūros pramogos, pavyzdžiui, laivelių turai, paviršinis nardymas sekliame vandenyje.
Kokie pervežimo būdai populiariausi Kipre: ar yra viešasis transportas, ar būtina nuomotis automobilį?
Kipre veikia autobusai tarp didesnių miestų ir kurortų, tačiau grafikai ne visada patogūs, ypač savaitgaliais. Norint laisviau tyrinėti salą, automobilio nuoma gali būti geresnė išeitis, bet reikia priprasti prie kairės eismo pusės. Miestuose siūlomi taksi ir kai kurios pavėžėjimo platformos, bet jų kainos gali būti aukštesnės nei Lietuvoje.
Ar Kipre dažnai siūlomi „all inclusive“ kelionių paketai, ar labiau paplitę savarankiškas apgyvendinimas?
Čia rasite ir „all inclusive“ pasiūlymų, ypač didesniuose kurortuose kaip Aja Napa, Pafosas, tačiau daug turistų renkasi savarankiškus variantus – išsinuomoja apartamentus, vaikšto į vietines tavernas, keliauja po salą, naudojasi automobilio nuoma. Viskas priklauso nuo poilsio stiliaus: kai kurie renkasi patogumą viešbutyje, kiti – labiau savarankišką keliavimo būdą.
Ar Lietuvos piliečiams reikalinga viza vykstant į Kiprą turizmo tikslais?
Kadangi Kipras yra ES valstybė narė, Lietuvos piliečiams trumpalaikės turizmo kelionės vizos nereikia. Pakanka galiojančio asmens tapatybės dokumento (ID kortelės ar paso). Jei ketinate likti ilgesnį laiką arba turite konkrečių planų (mokslai, darbas), gali tekti registruotis vietinėse institucijose.
Ar yra skirtumų, jei planuoju keliauti į šiaurinę Kipro dalį?
Oficialiai šiaurinę dalį Turkija laiko atskira administracija, kuri ne visuotinai pripažinta tarptautiniu mastu. Jei patenkate į šią zoną per pietinę dalį, paprastai ES piliečiams netaikomi papildomi vizų reikalavimai, tačiau reikėtų turėti asmens dokumentą. Visada verta pasidomėti, ar kelionės draudimas ar automobilio nuomos draudimas galioja šioje teritorijoje.